IV Niedziela Wielkiego Postu – 22 marca 2020 r.
- Nasz czas duchowych przygotowań do Wielkanocy nabrał szczególnego wymiaru przez rozprzestrzeniającą się chorobę wywołaną nowym koronawirusem. Jest to dla nas wszystkich czas próby: naszej wiary i zaufania do Boga, ale też przejawiającej się w konkretnej postawie obywatelskiej miłości do bliźniego, odpowiedzialności i troski za siebie nawzajem.
- 2. Msze Święte oraz nabożeństwa dla tych, którzy zdecydują się przyjść do kościoła, odbywają się w normalnym porządku, z poszanowaniem przepisów ograniczających sprawowanie kultu religijnego w miejscach publicznych. Przypominamy, że Metropolita Przemyski ogłosił dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św. Osoby, które z niej korzystają, proszone są o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Warto w tym czasie ożywić praktykę komunii świętej duchowej (więcej na ten temat na stronie parafialnej i w najnowszym wydaniu tygodnika Niedziela). Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom i sytuacji Msze Święte i nabożeństwa wielkopostne, według porządku ich odprawiania, transmitujemy za pośrednictwem kanału YouTube oraz relacji na stronie parafii na Facebook’u.
- Dziś jeszcze Gorzkie Żale o godz. 15:00, a po nich dodatkowa Msza Święta. Nabożeństwa Drogi krzyżowej odbywają się w piątki o godz. 15:30 w kaplicy szpitalnej oraz o godz. 17:30 w kościele, a;
- W czasie stanu epidemii, gdy unikamy uczestniczenia masowego we Mszy św., zapraszamy do nawiedzenia naszej świątyni w tygodniu. Jest ona otwarta codziennie już od godzin porannych. Począwszy od dnia jutrzejszego od godz. 17.30 trwać będzie codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Trwając przed Panem będziemy błagać o ochronę przed chorobami i wygaśnięcie epidemii, o zdrowie dla chorych oraz siły i Bożą łaskę dla tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych i mundurowych. W czasie adoracji każdego dnia będzie można w kościele skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Zapragnijmy przeżywać ten niełatwy czas trwając w łasce uświęcającej. Weźmy też pod uwagę fakt, że najprawdopodobniej trudno będzie w tym roku liczyć na masowe formy spowiedzi przedświątecznej w bezpośredniej bliskości świąt.
- Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Niech nikt w naszym sąsiedztwie nie ma poczucia, że pozostał sam ze swoimi problemami.
- We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia obchodzimy także Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy, Świadków Wiary i Męczenników.
- Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Przed Mszą Świętą Nowenna do Matki Bożej. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia. Pamiętajmy o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy.
- W czwartek, 26 marca, wspomnienie Świętego Dobrego Łotra, patrona naszej Archidiecezji.10. W piątek nabożeństwo drogi krzyżowej w kaplicy o godzinie 15.30, a w kościele o godz. 17.30.
- Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, dla dzieci, które musiały pozostać w domach zabierzmy Ziarno – karteczkę z fragmentem dzisiejszej Ewangelii. Można też nabyć paschaliki w cenie 8 zł. i baranki wielkanocne w cenie 6 zł.